G. Simonas: „Formulė-1“ pereis prie ekologiškai švarių degalų

G. Simonas: „Formulė-1“ pereis prie ekologiškai švarių degalų 2021-02-24 10:53

Praėjusių metų pabaigoje keturi variklių gamintojai „Formulei-1“ gavo pirmuosius ekologiškai švarių degalų pavyzdžius. Interviu „Auto Motor und Sport“ FIA technikos direktorius Gilles‘as Simonas papasakojo, kokių žingsnių imsis „Formulė-1“, kad iki 2025 metų pereiti prie ekologiškai švarių degalų.

  • Kam FIA kūrė bandomuosius ekologiškai švarių degalų pavyzdžius?
  • Mes sukūrėme prototipą, kadangi norėjome pažiūrėti, kokios pačios moderniausios technologijos šiuo metu egzistuoja. Teoriškai suprasti šį klausimą yra viena, visai kas kita, kai prieinama iki praktikos ir jūs darote užsakymą 1000 litų degalų, tai netikėtai gaunate atsakymą, kad tai bus pagaminta po 2 metų. Mūsų sukurtas prototipas, žinoma, nėra idealus, bet atitinka „Formulės-1“ variklių fizikinius reikalavimus. Variklis su jais dirba. Mūsų pirmaeilis uždavinys – sukurti normalius degalus kiek galima anksčiau ir už prieinamą kainą.
  • Egzistuoja kelios ekologiškai švarių degalų rūšys. Kokį variantą pasirinko FIA?
  • Taip, yra kelios tokių degalų rūšys. Pirmasis variantas – mažai vandenilio turintys sintetiniai degalai E-Fuel, kurie kuriami laboratorijose iš vandenilio ir anglies dvidegenio dujų. Gaila, bet šiuo metu jų negalima pagaminti dideliais kiekiais. Be to, šie degalai kol kas netinka naudoti automobilių sporte, tai susiję su žemu oktaniniu skaičiumi. Juos sunku privesti prie A-95 lygio, jau nekalbant apie tai, kad sporte pageidaujamas oktanas – 102 ar net 104. Dar yra sintetiniai dyzeliniai degalai – vadinamieji HVO, kurie yra gaminami iš hidrogenizuoto augalinio aliejaus. Šie degalai bus pagrindiniai mūsų sunkvežimių lenktynių serijose. Iš dalies tokie degalai jau naudojami dabar, bet tikslas – ateityje pereiti prie 100 proc. HVO. Tokios bendrovės kaip „Neste“ ir „Total“ jau gamina tokius degalus, bet jie koncentruojasi tik ties dyzeliniu kuru. Tokiame gamybos procese kaip šalutinis produktas gali būti išgaunamas benzinas, bet tai užtruktų labai daug laiko, kurio mes neturime. Dėl to mes kuriame savo produktą, kuris susideda iš trijų elementų. Pagrindas yra biologinės atliekos. Mes prie jų pridedame 20 proc. etanolio, tai pat išgaunamo iš žemės ūkio produktų. Benzino kokybei pagerinti mes naudojame toluolą, kuris irgi gaminamas iš atliekų. Tai naujas ir neseniai užpatentuotas procesas, kurį mes tobuliname, norėdami gauti benziną „Formulei-1“. Mums padėjo startuolis, kuris dirba su sudėtingomis molekulių struktūromis. Mūsų benzinas turi oktaninį skaičių, artimą tam, kurį mes dabar naudojame F- 1 – nuo 102 iki 104.
  • Kiek bandomųjų degalų gaus kiekvienas jėgos agregatų gamintojas?
  • Kiekvienas gaus po 200 litrų.
  • Kokia dabar yra pagrindinė gamintojų užduotis?
  • Mūsų susitarimas su gamintojais yra toks: mes nustatome fizikinius degalų parametrus, kad su jais galėtų dirbti šiuolaikiniai lenktyniniai varikliai. Po to gamintojai visa tai išbando stenduose. Tokiu būdu mes geriau sužinosime skirtumą tarp mūsų degalų ir benzino, kuris yra naudojamas šiuo metu. Kalbama apie degimo greitį, atsparumą detonacijai, efektyvumą, sąnaudas. Žinoma, mes nesitikime, kad mūsų degalų pirminės charakteristikos bus tokios pat kaip ir dabartinių degalų, kurie buvo kuriami metų metais ir buvo gerinami vos ne kas trys mėnesiai. Mes surinksime visų keturių gamintojų ataskaitas, išanalizuosime ir padarysime išvadas, ką daryti toliau. Visi darbai turi vykti pagal griežtą grafiką.
  • Koks yra kitas žingsnis?
  • Gauti duomenys gali leisti mums apsispręsti dėl būsimųjų degalų rodiklių ir įrašyti juos į reglamentą. Mes nesiruošiame savarankiškai gaminti šio benzino. Mes pragmatiškai einame link sprendimo, bendradarbiaudami su gamintojais. Apsikeitimas duomenimis vyksta subtiliai, kadangi jie konkuruoja vieni su kitais. Kita vertus, mes buriame techninę visuomenę, kuri užsiims šia tema. Viskas turi būti paremta moksliniais duomenimis ir čia nėra jokios politikos.
  • Kada laukiate pirmųjų rezultatų?
  • Po mėnesio. Mums reikia visų keturių gamintojų duomenų, bet kol kas neturime duomenų iš „Honda“, nes kelias iki Japonijos ir atgal yra labai ilgas.
  • Kokių rezultatų jūs tikitės?
  • Bet kuris „Formulės-1“ variklis gali dirbti su šiais degalais ir dėl to negesti. Tai tikras pasiekimas. Kartu laukiame tam tikro galios praradimo, nes motorai neadaptuoti prie šių degalų. Septynerius metus degalai buvo adaptuojami prie šiuolaikinių variklių ir dabar sunku pasakyti, kiek sumažėtų galingumas. Bet kokiu atveju, mes dar turime laiko iki 2025 metų ir galėsime suderinti degalų ir jėgainių reglamentus.
  • Ar jau taip blogai, jei „Formulės-1“ jėgainės, dabar turinčios po 1000 AG, praras kokius 20 ar 30 AG?
  • Nemanau, kad tai blogai. F-1 bolidai vis tiek išliks patys greičiausi. Kur kas svarbesnė tema – patikimumas. Visi varikliai dirba ant detonacijos ribos. Jei ją dar padidinsime, kad pradės griūti varikliai. Mes turime įsitikinti, jog tai bus saugu. Prireiks dar kelių metų, kad šie degalai galės būti naudojami „Formulėje-1“. Be to, egzistuoja kokybės problema. Galima greitai pagaminti 1000 litrų, bet milijoną – sunku.
  • Iš pradžių buvo planuojama, kad 100 proc. sintetiniai degalai F-1 atsiras jau 2023 m, o dabar viskas atidėta iki 2025 m, kai čempionate atsiras naujos kartos varikliai. Vadinasi, dveji metai prarasti veltui?
  • Tai nepasakyčiau. Mes turime du variantus: palaukti iki 2025 m. arba įdiegti naujus degalus 2023 m., o naujus variklius – 2025 m. Antrasis būdas bus brangesnis, nes gamintojams du kartus reikės dirbti tą patį darbą. Adaptuoti dabartinius variklius prie naujų degalų yra sudėtingiau nei nuo nulio sukurti naujus motorus 2025 metams. Šiuolaikinės jėgainės yra ypatingai jautrios degalams. Dabartiniai degalai yra labai efektyvūs ir pasižymi itin dideliu energijos tankumu. Su naujais varikliais mes taip pat judėsime link technologijų, leidžiančių labai efektyviai naudoti degalus.
  • Ar nėra baimės, kad politikai privers atsisakyti naudoti bet kokius variklius, išskyrus elektrinius?
  • Tai ne techninis klausimas. Mano asmeninė nuomonė ta, kad politika, skirtingai nei lenktynės, nesuspėja paskui pačias moderniausias technologijas ir šiuolaikines tendencijas. Jei mes sugebėsime savo tyrimais parodyti pažangą ekologiškai neutralių degalų srityje, politikai negalės to ignoruoti. Mes galvojame, kad kartu su naftos kompanijomis turime paaiškinti, ką mes darome ir kodėl. Kuo anksčiau, tuo geriau. Mes turime galimybę įdiegti ekologiškus degalus anksčiau už kitas varžybų serijas, kuriose kol kas taisyklės nėra tokios griežtos.
  • Kokiu turėtų būti ateities „Formulės-1“ varikliai, kad jie būtų suderinami su ekologiškais degalais?
  • Būsimoji F-1 jėgainė turi dirbti su ekologiškai saugiais degalais, suvartoti jų dar mažiau, išmesti mažiau kenksmingų dujų, o elektrinės sistemos turi generuoti didesnę galią nei dabar. Dirbdami su naujuoju projektu, mes didelį dėmesį skiriame efektyvumui prie maksimalių apkrovų, todėl jie turės būti suprojektuoti taip, kad duotų didžiausią degalų taupymą, ypač kai variklis maksimaliai apkraunamas. Tai nėra lengva padaryti, ypač kai apsukos būna pačios didžiausios. Būtent to mes sieksime. Esu įsitikinęs, kad variklių našumą pavyks padidinti dar 10 proc. Tam reikės degalų, kurie mažiau priklausys nuo oktaninio skaičiaus. Šiuo metu mes užsiimame tyrimais, norėdami nuspręsti, koks iš principo turi būti variklis. Greitai mes tai pranešime gamintojams, o vėliau imsimės naujo reglamento rašymo.

 

Skaityti daugiau